Szlovákia lassan már hagyományosnak mondható módon szegi meg a különböző nemzetközi egyezményekben vállalt ígéreteit és kötelezettségeit, így ezek után már lassan semmin nem kellene meglepődnünk. A legutóbb a nyelvtörvény végrehajtási szabályozását fogadták el, felrúgva a szécsényi miniszterelnöki találkozó és az egyeztető tárgyalás eredményeit.
A közelmúltban egy uniós döntés alapján a "Tokaj" elnevezést kizárólag Magyarország használhatja tokaji bor megjelölésére, míg Szlovákia a "Tokajski, Tokajska, Tokajske" elnevezéssel hozhatja forgalomba a tokaji borvidék hozzájuk átnyúló területén termelt bort. A döntés által a hungarikumnak számító magyar tokaji bor megkülönböztethető más boroktól.
Érdekes módon a bor esetében már nem számítanak a nyelvtörvény szigorú korlátozásai, mindenképpen magyar nevet akarnak használni. Ahogy várható is volt, Szlovákia Brüsszelhez fordult az egységes névhasználat kierőszakolásáért.
Jogos-e a szlovák igény? A trianoni döntés következtében két Tokaj-hegyaljai község, Kistoronya és Szőlőcske, valamint a Sátoraljaújhelytől elszakított rész, ma Újhely Csehszlovákiához került 270 hektár területtel. Azt Magyarország sem vitatja, hogy ez a terület a Tokaj-hegyalja borvidékhez tartozik. A ma már Szlovákia területén található borvidék részeként Szlovákia 908, majd 1474 hektár területet akart Magyarországgal elfogadtatni. A kompromisszumos megoldásként felajánlott legfeljebb 600 hektár területtel nem elégedett meg.
A bor elnevezéséről zajló vita Szlovákia részéről helyenként kabaréba illő módon alakult.
A legújabb szlovák szabályozás szerint az ország bármely területén lehet tokaji bort termelni. Számukra a lényeg az, hogy a szőlő a tokaji borvidékről származzon, mert Szlovákia egész területe borvidéknek számít, így akár Pozsonyban, vagy Nyitrán is lehet tokaji bort előállítani. Ez ugyebár szemben áll azzal a logikus és uniós elvvel, miszerint földrajzilag is védelem illeti meg az egyes borvidékeket. A borhoz kevésbé értő emberek is tudják, hogy a Szekszárdi nem Badacsonyi, a Tokaji pedig nem Nagyrédei bor.
A magyar álláspont szerint garancia kell rá, hogy Szlovákiában is ugyanolyan minőségi kritériumok mellett tudják előállítani a tokaji bort, ahogy az a szigorú hazai előírások alapján történik. Az ilyen jellegű szabályozás átvételét Szlovákia nem vállalta, mert a jelenleg „Tokaj” márkanéven forgalomba hozott szlovák bormennyiségnek csak töredékét lenne képes előállítani.
A szlovákok az Európai Bizottság döntését negligálva továbbra is „Tokaj” néven forgalmazzák a valahol Szlovákia területén termelt bort.